Настоящият доклад се представя съгласно изискванията на чл.62 от Закона за независимия финансов одит.
1. Правно-организационна форма, дялове и съдружници, когато регистрираният одитор е одиторско дружество.
Регистрираният одитор Тодор Кръстев Стоянов е с правоспособност съгласно диплом №0155, издаден от Института на дипломираните експерт-счетоводители в Република България. Налице е вписване в регистъра на регистрираните одитори, воден от Института на дипломираните експерт-счетоводители.
Правото да се упражнява одиторска професия се осъществява пряко като физическо лице, чрез участие в търговско дружество, съответстващо на изискванията за одиторско дружество по чл. 7 от Закона за независимия финансов одит и по облигационен договор с одиторско дружество.
Търговското дружество е еднолично дружество с ограничена отговорност с наименование “Столична одиторска фирма”, със седалище град София, с адрес на регистрация ж.к. ”Банишора”, бл. 16, вх. А, ап. 5, адрес на управление град София, ул. ”Траянови врата” №9, ап. 2. Дяловете в дружеството са изцяло собственост на регистрирания одитор Тодор Кръстев Стоянов.
През предходни години Тодор Кръстев Стоянов е участвал по гражданскоправни отношения в дейността на одиторското дружество е дружество с ограничена отговорност с регистрация №059, наименование „Одитконсулт“ ООД, със седалище град София, с адрес на регистрация и управление ж.к. Хиподрума, бл. 111, вх. Г, ет. 1, ап. 87. Управител на дружеството е бил.Кирил Петков, правоспособност с диплом №0528. През текущата година не е налице участие в това дружество.
2. Данни за одиторското дружество, когато е член на одиторска мрежа.
Регистрираният одитор и едноличното дружество с ограничена отговорност не представляват част от мрежа от одиторски предприятия.
3. Управленска структура на одиторското дружество.
Управител на “Столична одиторска фирма” ЕООД е Тодор Кръстев Стоянов.
4. Система за вътрешен контрол на качеството и декларация от регистрирания одитор – физическо лице, съответно от лицата, управляващи одиторското дружество, за ефективността на нейното функциониране.
Създадена е система за вътрешен контрол на качеството на търговското дружество. Управителят изготвя отчет относно ефективността на нейното функциониране. Регистрираният одитор като физическо лице спазва изискванията на системата за вътрешен контрол на качеството на търговското дружество.
Приети са Вътрешни правила за система за контрол върху качеството на одиторските услуги, последна преработка от 15.12.2022 г. Целта на едноличния собственик е да създаде, внедри, поддържа, наблюдава текущо и налага принудително система за контрол върху качеството, която осигурява разумна степен на сигурност, че регистрираният одитор и служителите изпълняват изискванията на Международния стандарт за контрол върху качеството 1 „Контрол върху качеството за фирми, които извършват одити и прегледи на финансови отчети и други ангажименти за изразяване на сигурност и свързани по съдържание услуги” и на Международните одиторски стандарти така, че докладите на регистрирания одитор за ангажимента са подходящи за съответните обстоятелства.
В посочения вътрешен нормативен акт са обособени раздели с подробни правила за спазване, някои от които са:
- Лидерски отговорности за в рамките на фирмата – тон на управлението, позиции на ръководството;
- Приложими етични изисквания – независимост, конфликт на интереси, конфиденциалност;
- Приемане и продължаване на взаимоотношения с клиенти и специфични ангажименти – приемане и продължаване на взаимоотношения с досегашни клиенти, предложения на нови клиенти, отказване на взаимоотношение с клиент;
- Човешки ресурси – подбор и задържане на персонала, непрекъснато професионално развитие, назначаване на екип по ангажимента, принудително налагане на политиката по контрол върху качеството (дисциплинарни мерки), насърчаване спазването на изискванията;
- Изпълнение на ангажимента – общи изисквания, ролята на едноличния собственик като ръководещ ангажимента, консултации, становище в заключителната фаза и различия в мнението, преглед за контрол върху качеството на ангажимента;
- Текущо наблюдение – същност, процес на оценка на системата за вътрешен контрол, фактическа проверка, коригиране на открити проблеми;
- Документация – документиране политиката и процедурите на фирмата, документация на ангажимента, документация на прегледа за контрол върху качеството на ангажимента, достъп и съхранение на файловете.
Регистрирания одитор – физическо лице декларира, че организира и контролира ефективността на функционирането на системата за вътрешен контрол на качеството.
5. Дата на решението на Комисията, с което са приети резултатите от последната инспекция за гарантиране на качеството съгласно чл. 85, както и дадената от Комисията оценка на качеството на професионалната дейност на регистрирания одитор; ако през последните три години дейността на регистрирания одитор не е инспектирана от Комисията, това обстоятелство се оповестява в доклада.
Последната извършена проверка е от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Извършена е за периода 01.01.2020-31.12.2020 г. Издаден е доклад за резултатите от инспекция за контрол на качеството на професионалната дейност на регистрирания одитор Тодор Кръстев Стоянов от 11.01.2022 г. Проверката е извършена от ръководител на екип Йордан Зефиров и инспектор Стоянка Христова, всички от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.
Инспекцията обхваща 9.82% от отработеното време по всички ангажименти за задължителен финансов одит и 6.25% от броя на всички ангажименти за задължителен финансов одит на регистрирания одитор за посочения период. Целта на инспекцията е да се оцени проектираната и прилагана система на контрол на качеството на одиторските ангажименти, изпълнението на одиторските ангажименти по отношение на спазването на професионалните стандарти, регулаторните и законовите изисквания при тяхното осъществяване, спазването на етичните изисквания на Етичния кодекс на професионалните счетоводители, достатъчността и уместността на доказателствата в работната документация, адекватността на времевите и човешките ресурси, употребени за извършване на проверените ангажименти за одит, възнагражденията за ангажиментите за одит.
Мнението на проверяващия екип е, че в професионалната дейност на регистрирания одитор са налице отделни пропуски и несъответствия спрямо съществените аспекти на изискванията на одиторските стандарти и законовите изисквания, като има необходимост от частични подобрения на одиторската практика. За елиминиране на намерените отделни пропуски и несъответствия и за повишаване на качеството на извършваните одиторски услуги при прилагане на процедурите, определени в професионалните стандарти, регистрираният одитор предприема впоследствие адекватни мерки..
Докладът за резултатите от извършената инспекция за контрол на качеството на дейността на регистрирания одитор е приет от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с Решение №25/25.01.2022 г. и е потвърдена дадената оценка „Б“.
6. Списък на предприятията от обществен интерес, на които през предходната година регистрираният одитор е изпълнил ангажименти за задължителен финансов одит.
Извършени са одити на финансови отчети към 31.12.2022 г. на следните предприятия, извършващи дейност от обществен интерес:
– „Костенец – хартия и хартиени изделия“ АД със седалище град Костенец, адрес на регистрация ул.“Съединение“ №2, ЕИК: 832064969;
– „Ритъм-4-ТБ“ ООД със седалище град Стара Загора, адрес на регистрация ул.“Свети Княз Борис I“ №93, ет.9, ЕИК: 123655865.
През предходни години регистрираният одитор е изпълнявал ангажименти за финансов одит на други предприятия с дейност от обществен интерес, например:
– “ЗAД Далл Богг: живот и здраве” АД със седалище град София, адрес на управление ул. ”Г.М.Димитров” №1, ЕИК: 200299615.
– “ПОД Далл Богг: живот и здраве” АД със седалище град София, адрес на управление ул. ”Г.М.Димитров” №1, ЕИК: 206541648, вкл. Управляваните от дружеството „Професионален пенсионен фонд ДаллБогг: Живот и здраве“, „Универсален пенсионен фонд ДаллБогг: Живот и здраве“, „Доброволен пенсионен фонд ДаллБогг: Живот и здраве“.
-“Търговска лига – Национален аптечен център” АД със седалище град София, адрес на управление ул. ”Г.М.Димитров” №1, ЕИК: 030276307.
-“Албена инвест-холдинг” АД със седалище град София, адрес на управление ул. ”Иван Рилски” №33-35, ЕИК: 124044376.
-„ЧайкаФарма Висококачествените лекарства“ АД със седалище град София, адрес на регистрация ул. ”Г.М.Димитров” №1, ЕИК: 103524525.
-“Водоснабдяване и канализация” ЕООД със седалище град Благоевград.
7. Практики на регистрирания одитор, свързани с независимостта; в доклада трябва да се потвърди, че през последната година е бил извършен вътрешен преглед за спазване на изискванията относно независимостта.
Преди поемане на одиторски ангажимент се извършва проверка за независимост на одиторския екип. Независимостта се декларира при подписване на всеки договор с клиент. Това касае регистрирания одитор и включените асистент одитори.
Ръководителят и членовете на одиторските екипи декларират пред клиента спазване на конфиденциалност по отношение на информацията, получена при изпълнението на одитния ангажимент. При изпълнение на одитните ангажименти те се ангажират със спазване на фундаменталните принципи за професионална етика съгласно Етичния кодекс на професионалните счетоводители, приет от Международната федерация на счетоводителите – почтеност, обективност, професионална компетентност, конфиденциалност, професионално поведение. Декларира се независимост в съответствие с чл. 54 от Закона за независимия финансов одит.
Регистрираният одитор, както и всяко физическо лице, което е в състояние пряко или косвено да окаже влияние върху резултата от задължителния финансов одит, се следи да бъде независим от одитираното предприятие и да не участва в процеса на вземане на решения в него. Изискването за независимост се спазва най-малко както през периода, обхванат от финансовите отчети – предмет на одита, така и през периода, в който се извършва финансовият одит.
Регистрираният одитор предприема необходимите предпазни мерки, за да може при извършването на финансовия одит независимостта му да не бъде повлияна от съществуващ или от потенциален конфликт на интереси или от икономически или друг вид преки или косвени взаимоотношения. Тези изисквания се прилагат и за всички лица, работещи за него или под негов контрол, или които са пряко или косвено свързани с него чрез взаимоотношения на контрол.
Регистрираният одитор не извършва задължителен финансов одит, ако една обективна, разумна и информирана трета страна би могла да направи заключение, като вземе предвид приложените от него предпазни мерки, че независимостта му е компрометирана от наличието на риск от проверка на собствената му дейност, наличие на собствен интерес, застъпничество, близки отношения или заплаха, вследствие на финансови, лични, икономически, трудови или други взаимоотношения между него и всяко физическо лице, което е в състояние да окаже влияние върху резултата от одита, и одитираното предприятие.
Регистрираният одитор отразява в работните документи по одита всички съществени заплахи за своята независимост, както и приложените мерки за смекчаване ефекта на тези заплахи.
Регистрираният одитор не участва в извършването на задължителен финансов одит, нито влияе по някакъв начин на резултатите от него, ако:
а/ притежава финансови инструменти на одитираното предприятие, различни от дялове, притежавани непряко чрез диверсифицирани колективни инвестиционни схеми;
б/ притежава финансови инструменти на предприятие, свързано с одитираното предприятие, притежаването на които може да породи или да се възприеме като пораждащо конфликт на интереси, и които са различни от дялове, притежавани непряко чрез диверсифицирани колективни инвестиционни схеми;
в/ е бил в трудови или икономически, или друг вид отношения с това одитирано предприятие през периодите по ал. 1, като тези отношения могат да породят или да се възприемат като пораждащи конфликт на интереси;
г/ е налице обстоятелство по т. 1 – 3 за съпруг или роднина по права или по съребрена линия до втора степен включително, или за лица, свързани с регистрирания одитор.
Ръководителят и членовете на одиторските екипи не искат и не приемат подаръци или услуги под формата на пари или под друга форма от одитираното предприятие или от всяко друго предприятие, свързано с одитираното предприятие, освен ако обективна, разумна и информирана трета страна не би преценила, че тяхната стойност е незначителна или неносеща последствия.
Когато в периодите на поемане на одиторски ангажимент одитираното предприятие бъде придобито от друго, слее се с друго или придобие друго предприятие, регистрираният одитор установява и подлага на оценка всички предишни или настоящи интереси или отношения с това предприятие, включително услуги, различни от одиторските, предоставени на това предприятие, които биха могли да компрометират неговата независимост и възможността да продължи извършването на задължителен одит след датата на преобразуване. При първа възможност и най-късно в срок до три месеца от датата на преобразуването регистрираният одитор предприема необходимите действия за преустановяване на всички настоящи интереси и отношения, които биха могли да компрометират неговата независимост, и при възможност предприема мерки за свеждане до минимум на всяка заплаха за неговата независимост, произтичаща от предишни или настоящи интереси и отношения.
Потвърждавам, че през последната година е извършен вътрешен преглед за спазване на изискванията относно независимостта. Не са установени отклонения от предписаните процедури в дружеството.
8. Политика, която регистрираният одитор прилага по отношение на обучението във връзка с продължаващото професионално развитие по чл. 30 от Закона за независимия финансов одит.
Регистрираният одитор – физическо лице провежда обучение за поддържане и развитие на професионалната си квалификация с продължителност не по-малка от 40 часа за професионална година.
Условията и редът за провеждане и отчитане на обучението за поддържане и развитие на професионалната квалификация на регистрираните одитори се определят с правилата по чл. 71, ал. 3, т. 4 от Закона за независимия финансов одит. Спазват се правилата и методическите указания за условията и реда за упражняваните от ИДЕС функции по отношение на обучението, одобрявани от Комисията за надзор над регистрираните одитори.
През периода от 01.01.2023 г. до 31.12.2023 г. регистрираният одитор е участвал в следните форми на обучение:
1.Семинар „Годишно счетоводно и данъчно приключване на 2023г.“, лектори Димитър Войнов, Моника Петрова, Лорета Цветкова, 17-18.10.2023 г., организиран от „ТБМ Консултинг“ЕООД – 16 работни часа.
2. Семинар „Криптовалути, финансови инструменти и опции за акции на наети лица“, лектор Георги Николов, 02.11.2023 г., организиран от ИДЕС – 8 работни часа.
3. Семинар „Задължение по Закона за мерките срещу изпиране на пари“, лектор Тошко Поптолев, 15.11.2023 г., организиран от ИДЕС – 8 работни часа.
4. Семинар „Промени в Международен етичен кодекс“, лектор Даниела Петрова, 04.12.2023 г., организиран от РО-Пловдив на ИДЕС – 8 работни часа.
Общо работни часове за периода – 40.
9. База, въз основа на която се формира възнаграждението на съдружниците – за одиторско дружество.
Регистрираният одитор и едноличното дружество с ограничена отговорност не представлява одиторско предприятие.
10. Политика на регистрирания одитор за ротация на отговорните одитори и служителите в съответствие с чл. 65 от Закона за независимия финансов одит.
Назначаването на регистриран одитор за извършването на задължителен финансов одит на финансов отчет на предприятие от обществен интерес се извършва съгласно изискванията на Закона за независимия финансов одит и на чл. 16 от Регламент (ЕС) № 537/2014.
Минималната продължителност на договор за задължителен финансов одит на финансов отчет на предприятие от обществен интерес не може да бъде по-малка от една година.
Регистриран одитор, който извършва задължителен финансов одит на финансов отчет на предприятие от обществен интерес, се оттегля, след като е изпълнявал одиторски ангажименти в продължение на 7 поредни години от датата на назначаването му. Този регистриран одитор не може да изпълнява ангажименти за задължителен финансов одит в това предприятие в продължение на 4 години от датата на оттеглянето си.
Продължителността при задължителен финансов одит на финансов отчет на предприятие от обществен интерес започва от годината, когато е поет първият одиторски ангажимент за задължителен финансов одит през съответния период.
11. Информация относно нетните приходи от продажби на регистрирания одитор за финансовата година, разпределена по следните категории:
а) приходи от задължителен одит на годишни финансови отчети – индивидуални и консолидирани, на предприятия от обществен интерес и предприятия, част от група, чието предприятие майка е предприятие от обществен интерес – 20 хил. лв.
б) приходи от задължителен одит на годишни финансови отчети – индивидуални и консолидирани, на други предприятия – 130 хил. лв.
в) приходи от разрешени услуги, различни от одита, предоставени на одитираните предприятия – 0 хил. лв.;
г) приходи от услуги, различни от одита, предоставени на други клиенти – 0 хил. лв.
12. Информация относно нетните приходи от продажби на всички членове на мрежата, осъществявали дейност на територията на страната през годината, разпределена по категории.
Регистрираният одитор не принадлежи към одиторска мрежа от предприятия.
05.03.2024 г. Регистриран одитор: град София (Тодор Кръстев)